Získali jsme osvědčení o registraci v seznamu odborných dodavatelů vedeném v rámci dotačního programu NOVÁ ZELENÁ ÚSPORÁM.

 

Dřevoplastové terasy

Výhody

+ Není nutná údržba materiálu
+ Vysoká životnost se zárukou 25 let
+ Paleta barevných odstínů
+ Nízká plošná hmotnost

 

Nevýhody

– Vyšší pořizovací cena

 

Co je to WPC?

Woodplastic (WPC) je obecný název pro kompozitní materiály vyráběné ze dřeva a polymeru.
Tato technologie výroby byla vynalezena před více než patnácti lety v Severní Americe, kde se nyní stává standardem při stavbě venkovních podlah, teras, tzv. deckingu. Cílem a hlavní myšlenkou vývoje WPC bylo
vytvoření dokonalého materiálu, který bude na jedné straně eliminovat veškeré nežádoucí vlastnosti dřeva (hniloba, plísně, napadení hmyzem, změna barevnosti, sesychání, kroucení, nerovnosti, třísky, negativní
vliv slunce, mrazu, vody, apod.) a na druhé straně bude podtrhávat vizuální efekt dřevěného povrchu.

WPC je tedy uměle vytvořené "dřevo", složené ze dvou třetin z kvalitní dřevité moučky doplněné polymerem, což poskytuje optimální poměr mezi těmito dvěma surovinami. A právě výrobní technologie materiálu WPC je základem extrémní životnosti a odolnosti vůči prakticky všem vlivům bez potřeby jakékoliv údržby. WPC je materiál budoucnosti, který Vám šetří peníze, starosti a čas.

Není WPC jako WPC

Ve světě působí několik různých výrobců WPC materiálů. Kolébkou i nadále zůstává Severní Amerika, nicméně v poslední době se do popředí dostávají výrobci z Číny s ekonomicky výhodnou nabídkou produktů. Základní rozdíly mezi jednotlivými výrobky spočívají především v následujících oblastech:

Technologické složení materiálu

Jak již bylo řečeno, WPC materiály se skládají z dřevěného substrátu a polymeru. Stejně jako dřevitá část může vykazovat různé rozdíly v kvalitě, tak především druh a podíl polymeru ovlivňují finální vlastnosti materiálu. Optimální poměr dřevité části a polymeru se pohybuje kolem 60 % - 70 % dřeva a 30 % - 40 % polymeru. Tento poměr většinou zaručuje vysokou míru imitace dřevěného povrchu.
Čím více polymeru, tím je povrch pocitově i vizuálně více plastový. Hlavní polymery, které se vyskytují ve WPC materiálech, jsou HDPE (vysokotlaký polyetylén) nebo PP (polypropylen). HDPE je mnohem odolnější vůči teplotním výkyvům, především mrazu, což má vliv na celkovou odolnost WPC materiálu.

 

Povrchová úprava

Cílem WPC materiálu je co nejvíce napodobovat dřevo a přitom si zachovat odolnost plastu. Jednotlivé WPC výrobky se liší svojí povrchovou úpravou (malé drážky, velké drážky, hladký povrch, pískovaný povrch, apod.) a vzhledem povrchu, respektive imitací dřeva. V tomto případě platí jednoduché pravidlo, že čím více dřevěné složky je obsaženo ve WPC materiálu, tím je větší imitace dřeva. U těch nejkvalitnějších WPC materiálů je vizuální i pocitový efekt dřeva dokonalý a běžný uživatel rozdíl nepozná.

 

Konstrukce profilů

WPC materiály určené pro podlahy (decking) se rozdělují do dvou skupin dle svého tvaru. Nejrozšířenější skupinou jsou profily neboli podlahová (obkladová) prkna. Vyrábějí se v různých délkách, odstínech a s různými povrchovými úpravami. Profily dále rozdělujeme na konstrukčně duté a plné. Dutá prkna mají menší nosnost a hrozí u nich riziko popraskání vlivem mrazu. Na druhou stranu jsou většinou o něco levnější než prkna plná. Druhou skupinou WPC materiálů určených pro podlahy jsou různé kvadratické dlaždice (kazety) nebo zámkové dílce. Kazety se lépe hodí pro větší či komplikovanější realizace.