Plochá střecha přitížená kačírkem

Jaká je plochá střecha přitížená kačírkem?

Autor: Jakubm Kategorie: Střechy

Velké oblibě se těší moderní domy s plochými střechami. Pokud mají dobře a dlouho sloužit, fungovat jako dobrý izolant a zamezit zatékání, musí splňovat jisté parametry.

Parametry plochých střech

K tomu, aby plochá střecha byla bezproblémová, měla by splňovat několik parametrů. Každá střecha, nezávisle na tom, zda je šikmá či plochá, se skládá z nosné konstrukce a hydroizolace. Ta je u plochých střech tvořena povlakovou krytinou. Samotnou plochou střechu můžete mít buď asfaltovou, nebo foliovou. Oba typy pak musejí být chráněny vrstvou kamínků, tedy zmíněným kačírkem.

Proč kačírek?

Kačírek na ploché střeše plní hned několik funkcí. V první řadě prodlužuje životnost hydroizolace. Objekt ale také chrání před požárem a v neposlední řadě slouží jako pohledová vrstva. Kačírek má ale své místo i na zmíněných střechách osázených vegetací.

Myslete na nosnost

To, jakou vrstvu kačírku budete přesně potřebovat pro vaši střechu, ať již novou, či rekonstruovanou, primárně závisí na nosnosti podkladu. Střecha ho zkrátka musí unést. Mějte na paměti, že kačírek s tloušťkou 5 cm a frakcí 16/32 mm představuje pro střechu zátěž 90 kg/m².

Jaká hydroizolace?

Pečlivě také volte samotnou hydroizolaci, která musí disponovat atestem na prorůstání kořínků rostlin. Kačírek by od ní měl být oddělen separační vrstvou z geotextilie, popřípadě PE fólie. Na paměti rovněž mějte její ochranu před mechanickým poškozením. Všechny vystupující prvky a konstrukce proto musí být dobře oplechovány.

Vybíráme kačírek

Velkou pozornost je třeba věnovat i samotnému kačírku, který by měl obsahovat určitý podíl hrubých částic. Jinak bude docházet k nežádoucímu zanášení vtoků. Kamínky by rovněž měly být oblé a oprané, jinak hrozí poškození hydroizolace ploché střechy. I takový kačírek ale vyžaduje péči. Občas je zapotřebí zbavit ho nánosů bahna a zeleně.