hydroizolace ploché střechy

Kdy se dává parozábrana?

Autor: Jakubm Kategorie: Střechy

Požadavky na tepelnou izolaci se zvyšují. Všichni dnes chceme své domovy izolovat co nejlépe, abychom zaplatili co nejméně za vytápění. V našem vlastním zájmu bychom se měli postarat i o to, aby zateplení co nejdéle vydrželo. Právě k tomu slouží parozábrana.

V našich domovech vzniká denně zhruba 12 l páry – když vaříme, sušíme prádlo, dýcháme, prostě normálně fungujeme. Tahle pára se může dostat do izolace, kde kondenzuje, izolace je pak mokrá a přestává izolovat. Abychom tomu zabránili, instalujeme na střechy a terasy parotěsné fólie neboli parozábrany.

Jak vypadá parozábrana?

Už z názvu parotěsné fólie lze hodně odtušit. Běžně se setkáte s parobrzdami a parotěsnými fóliemi. První jmenované jsou vhodné spíš do vlhkostně nenáročných prostředí. Ty druhé jsou potažené hliníkovou vrstvou a hodí se do většiny rodinných domů i průmyslových hal.

Tam jednak zabraňují kondenzaci vody, jednak odráží teplo z interiéru (aspoň některé druhy). Zároveň zvyšují životnost střechy, respektive její dřevěné konstrukce. V suchém prostředí se totiž nedaří ani plísním, ani dřevokaznému hmyzu.

Podle čeho parozábranu vybrat?

Parozábrany se liší svým materiálem – polyetylén, může být kašírovaný hliníkovou fólií a mít ještě vrstvu pěnové hmoty. Porovnávat se mezi sebou dají pomocí faktoru difúzního odporu (µ) či ekvivalentní difúzní tloušťky sd = µ×d, kde d značí tloušťku parozábrany v m. Vhodnou parozábranu vám pomůže vybrat projektant či jiný odborník.

Kromě správného výběru je důležitá i správná montáž. Parozábrana musí vždy tvořit vzduchotěsnou bariéru. Pásy fólie se musí překrývat aspoň 10 cm a je nutné je spojit dokonale těsným spojem pomocí tmelu či speciální lepicí pásky. Ke stěnám ji připevníte lepicím tmelem, ke krokvím se dá připevnit sponkovačkou. Montáž je opravdu klíčová, proto pokud si nejste jistí, nechte si parozábranu namontovat od odborníků.