záchytný systém střešní

Proč si na střechu instalovat záchytný systém?

Autor: Jakubm Kategorie: Střechy

Dle zákona č. 309/2006 Sb. je nutné ochránit pracovníky pohybující se ve výškách, což znamená typicky právě na střeše. Pokud si tedy na střechu necháte nainstalovat záchytný systém, tuto zákonnou povinnost splníte. Myslete dopředu a vybavte se pro případné budoucí zásahy.

Práce na střechách je nebezpečná, ať už jde jen o kontrolu střešního pláště, revizní činnosti, nebo třeba údržby okapů, fasády a oplechování. K pádu může dojít nejen po okraji střechy, ale i u světlíků, prostupů a otvorů či výlezů na střechu. Tyto rizikové zóny je vhodné opatřit záchytným systémem.

Jak vypadá záchytný systém

Záchytný systém vlastně není nic jiného než systém kotvících bodů, jež lze využívat samostatně či v kombinaci s nerezovým/textilním lanem. Vhodným propojením, které se navrhuje vždy konkrétně pro danou střechu, vzniká soustava, jež je schopná pokrýt veškeré rizikové zóny na dané střeše.

V případě výškových prací na střeše se pak pracovník oblékne do celotělového jisticího postroje, nasadí si helmu a přes jisticí lano je propojen s kotvícím bodem nebo lanem nataženým mezi dvěma kotvícími body. Jisticí lano má tlumič pádu, takže pokud by došlo k neštěstí, pracovník sice spadne, ale zůstane zachycený na laně. Záchytný systém ho nechá spadnout 1,5 m.

České záchytné systémy společnosti Roofix

V ČR je oblíbený zejména záchytný systém Roofix, firma dodává jak vertikální, tak horizontální systémy. Ty vertikální jsou určeny pro zabezpečení žebříku, horizontální se používají na střechy. Roofix dodává záchytné systémy již od roku 2015 a vyrábí je zcela v souladu s normou ČSN EN 795.

Kvalita záchytného systému samozřejmě záleží také na jeho správné instalaci. Je třeba zhodnotit situaci, definovat rizikové zóny dané střechy, správně rozmístit středové a koncové kotvicí body i permanentní lana. Tuto instalaci vždy musí provádět odborná firma s certifikací na montáž záchytných systémů. Jedině tak bude rekonstrukce či hydroizolace ploché střechy bezpečná.