Zelené střechy

Zelené střechy ochlazují města, stát na ně zvýšil dotace

Autor: Jakubm Kategorie: Akce, Střechy

Zelené střechy oceňujeme zejména v létě. Je pravdou, že ve městech plných betonu pomáhají ochladit prostředí a vylepšují klima, nicméně mají i celou řadu dalších výhod. Zájem o ně stoupá a zřejmě bude stoupat ještě více, když nyní stát zvýšil dotace.

Zelené střechy ochlazují budovy, snižují hlučnost, prašnost i odtok dešťové vody. Ve srovnání se zahraničím jich v Česku máme ještě poměrně málo, ovšem do budoucna by se to mohlo změnit. Svou roli v tom hraje i program Nová zelená úsporám, který letos zvýšil příspěvek právě na zelené střechy.

Zelená střecha je výhrou nejen pro jejího majitele

Výhody zelené střechy čerpá samotný majitel – prodlužuje životnost střešního pláště a chrání ho před mechanickým poškozením i UV zářením. Snižuje spotřebu energie na vytápění až o čtvrtinu a klimatizaci až o tři čtvrtiny. Kromě toho pohlcuje městský hluk.

Těží z ní ovšem i její okolí. Snižuje totiž teplotu vzduchu v přehřátém městě, zadržuje vodu, a tak šetří kanalizaci, pohlcuje CO2 a zachycuje prachové částice ze vzduchu.

Péče o ni přitom není až tak složitá. Střecha provedená odborníky je už od počátku zelená, zalévání téměř není třeba, stačí déšť. Profesionálové navíc střechy navrhují tak, aby se zelenaly celoročně.

Nově lze na zelené střechy získat vyšší dotace

Už od 15. 5. 2020 se výrazně navýšila finanční podpora na stavbu zelených střech z programu Nová zelená úsporám. Na metr čtvereční nově dostanete 800 Kč, dříve to bylo 500 Kč. Podle Ondřeje Charváta z tiskového oddělení ministerstva životního prostředí lidé dříve žádali průměrně o podporu ve výši 65 tisíc korun, letos se částka navýšila na 75 tisíc. Žádají především majitelé rodinných domů, a to těch nových, které jsou stavěné s cílem být nízkoenergetické, i těch, co procházejí rekonstrukcí. Největší zájem mají obyvatelé Jihomoravského kraje.

Letos je o dotace na zelené střechy nebývalý zájem, v první polovině roku přišlo tolik žádostí jako za celý loňský rok. Svůj podíl na tom určitě má i navýšení příspěvků. O dotace je možné žádat až do konce letošního roku.