Přitížené střechy

Jaké jsou přitížené střechy?

Autor: Jakubm Kategorie: Střechy

Velké oblibě se v současné době těší ploché neboli přitížené střechy. Co si pod tímto pojmem přesně představit?

Rovné linie a ploché střechy v současné době v podstatě jsou dominantou moderní architektury. Mají své výhody a nevýhody. Pojďme se s nimi proto blíže seznámit.

Ploché střechy v minulosti a dnes

Není tomu tak dávno, kdy do plochých střech zatékalo a odnášel je silnější vítr. Tyto doby naštěstí skončily v propadlišti dějin. Díky moderním technologiím dnešními plochými střechami nepronikne ani kapka a neodnese je ani uragán. To však není jediná jejich přednost.

Praktické a úsporné

Ploché střechy jsou v první řadě praktické, snadno udržitelné a úsporné. Zřídit si na nich můžete terasu i zahradu. Ve velkých světových aglomeracích se na plochých střechách setkáme i s bazény a tenisovými kurty.

Nepodceňujte kvalitní hydroizolaci

K tomu, aby plochá střecha byla bezproblémová, je zapotřebí zajistit, aby z ní dobře odtékala srážková voda. K tomu slouží vhodně zvolená a správně utěsněná hydroizolace. Právě ta zamezí případným netěsnostem v povlakové krytině, které by v budoucnu mohly způsobit špatný odtok srážkové vody.

Přitížená versus mechanicky kotvená

Sázkou na jistotu v tomto ohledu jsou tzv. přitížené střechy, tedy takové, u nichž je mechanické kotvení nahrazeno přitěžující vrstvou, většinou drobným kamenivem v podobě kačírku. Ten hydroizolaci chrání nejen proti mechanickému poškození, ale také před nežádoucími povětrnostními vlivy.

Skvělé tepelně izolační vlastnosti

Další výhodou přitížených střech je, že maximálně eliminují vznik nežádoucích tepelných mostů, k jejichž vzniku spolu s dalšími faktory přispívá i mechanické kotvení. Výsledkem pak jsou mnohem lepší tepelně izolační vlastnosti.